فیروزه کوبی  ,فروشگاه اینترنتی صنایع دستی  ,صنایع دستی  ,خرید ویپ  ,لمینت متحرک دندان  ,خرید گوی موزیکال  ,خرید آبنما  ,نازل کرتین  ,نازل پرده آب  ,خرید مانتو  ,خريد فرش ماشينى  ,Covid 19 Clinic testing and vaccination  ,طراحی وب سایت  ,آموزشگاه خیاطی  ,آبنما خانگی  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,


تصفيه آب

تصفيه آب

0 تا100 مراحل ساخت فيلترشني چطور است ؟

۲۵ اسفند ۱۳۹۹
۰۳:۱۶:۱۰
sed mehdi
نظرات (0)

فيلتر شني چيست؟ساخت فيلترشني چطور است ؟

فيلتر شني توانايي شيرين كردن آب را دارد ؟

زميني كه در آن زندگي مي‌كنيم به دليل فراواني آب در سطح آن همچون اقيانوس‌ها، دريا ها و… به سياره آبي رنگ معروف در دستگاه آب شيرين كن صنعتي است. با اين حال تنها ۲.۵ درصد از تمام اين آب هاي روي زمين قابل شرببوده كه حجم عظيمي از آن به صورت برف و يخ ، غير قابل استفاده مي باشند و تنها ۰.۳ درصد از آن به صورت مايع و قابل دسترس مي‌باشد كه مي‌توان از آن استفاده كرد. كه اين آب در صنايع مختلف همچون :

  • كارخانه‌توليد آب جهت شرب
  • صنعت دام و طيور
  • صنعت كشاورزي
  • صنعت پزشكي، دارو سازي و آزمايشگاهي

و غيره در حال استفاده مي‌باشد پس مقداري كمي براي شرب باقي مي‌ماند.

در شرح ظاهر اين فيلتر بايد گفت فيلتر شنيبه فيلتري مي گويند كه ميتواند املاح مخلوط در آب مانند شن، ماسه، گل و لاي، كدورت، كلر آزاد و ذرات معلق را حذف كند. ذراتي كه قطر آن ها بيش از 45 ميكرون باشد. اين فيلتر به دليل ارزان بودن و كارايي بالايي كه در دستگاه هاي تصفيه آب صنعتي، تصفيه آب استخر، تصفيه آب ورودي به ساختمان ها ومنازل مسكوني بسيار محبوب مي باشد. حال بايد توجه نمود هر صافي شني چه مشخصاتي دارد كه ما بايد به آن توجه كنيم.

فيلتر شني آب پاكسازان

عمده مصرف براي اين فيلتر براي نقاط و مكان هايي مي باشد كه نياز به انجام عمل تصفيه فيزيكي آب دارند. متاسفانه سيستم تصفيه آب شهري درايران ناقص بوده و ايرادات زيادي دارد و از طرفي آب شهري به دليل لوله كشيقديمي و فرسوده از كدورت بسيار بالايي برخوردار است و آبي كه به دست مصرف كننده ميرسد از استاندارد هاي حداقلي برخوردار نيست. همچنين سيستم گندزدايينيز براي اين آب شهري درست اجرا نشده و معمولاً به دليل نداشتن ابزارهاي كنترلي، بيش از حد مجاز از مواد گندزدا مانند كلر در آب استفاده مي شود.

كاتالوگ فيلتر شني

بخشي از توضيحات كاتالوگ و يا دفترچه فيلتر شني آب پاكسازان، در ابتدا بايد توجه داشت كه فيلتر شنيتوانايي حذف ذرات معلق در آب را دارند اين بدين معنا است كه آب ورودي به فيلتر شني تصفيه فيزيكي شده و آب خروجي از آن آبي زلال و شفاف و به دليل وجود كربن در داخل فيلتر شني عاري از كلر رنگ بو و مزه مي باشد بهصورت كلي فيلتر شني همانند مرحله ۱ ۲ و ۳ در دستگاه تصفيه آب خانگي عمل ميكند تنها با اين تفاوت كه صافي شني توانايي حذف گل و لاي با دقت بيشتر و مقدار آب بسيار بيشتر است.

همانطور كه مي دانيد كلر بيش از حد در آب باعث ايجاد ناراحتي هاي پوستي ومشكلات تنفسي مي شود همچنين اين كلر آزاد نيز در آب براي دستگاه تصفيه آب صنعتي مضر بوده و در صورت ورود كلر به فيلتر ممبران كه همان فيلتر اصلي دستگاه مي باشد فيلتر ممبران ظرف مدت ۱۶ ساعت از كار مي افتد. به همين دليلاست كه فيلتر شني محبوبيت بسيار زيادي در بين كاربران دارد.

طراحي و ساخت فيلتر شني

شما بايد بدانيد آبي كه قرار است توسط فيلتر شني تصفيه شود چه مقدار كدورت دارد، شما حتي مي بايست ميزان كلر آزاد در آب را نيز آناليز كرده تا در طراحي فيلتر شني لحاظ شود. اين دو آيتم باعث مي شود كه فيلتر شني شما عملكرد عالي از خود نشان دهد و تمامي ذرات معلق موجود در آب را حذف نمايد، لازم به ذكر است كه علاوه بر كدورت و ميزان كلر آزاد موجود در آب شما مي بايست مشخص نماييد چه مقدار آب در واحد زمان را تصفيه كنيد به عنوان مثال شما براي يك دستگاه تصفيه آب صنعتي و يا يك واحد مسكوني و حتي يك مجتمع چقدر آب در ۲۴ ساعت نياز داريد.

جنس فيلتر شني آب پاكسازان

جنس بدنه فيلتر چگونه باشد بايد توجه داشت كه صافي شني را ميتوان از از جنس استنلس استيل، كربن استيل، فايبرگلاس يا همان FRP، گالوانيزه ساخت. بايد توجه نمود كه نوع آب ورودي به فيلتر شني چه مي باشد تا متناسب با آن جنس فيلتر را مشخص كرد به عنوان مثال در تصفيه آب دريا از فيلترهاي شني با جنس استنلس استيل و يا اف آر پي ( فيلتر شني FRP) استفاده مي شود.

البته در فيلترهاي شني با جنس كربن استيل كه به فيلتر شني فلزي معروفند بايد از پوشش اپوكسي مناسب استفاده شود. اين پوشش مي بايست بر روي فيلتر شني با حداقل 200 ميكرون رنگ با اجراي سند بلاست صورت بگيرد. اجراي پوشش اپوكسي در شركت آب پاكسازان به صورت زير انجام مي گيرد.

Dry Film Thickness per Coat 3 Coat Painting Method No. of Coat Paint Name & Treatment Process
Blast cleaning SIS SA 2 ½ Surface preparation At shop

 

80 microns AL 1 (P-04) Epoxy Polyamide Zinc Rich 1st Coat
120 microns AL 1 (P-14) High Build Epoxy Polyamide Intermediate 2nd Coat
50 microns AL 1 (P-23) Polyurethane Aliphatic Finish Coat 3rd Coat

 

بايد توجه داشت كه اجراي مناسب پوشش اپوكسي در طول عمر فيلتر شني تاثير مستقيمي دارد به طوري كه اجراي نامناسب پوشش باعث خرابي فيلتر ظرف مدت شش ماه مي گردد از طرفي با اجراي درست و اصولي پوشش اپوكسي طول عمر فيلتر شنيبه بيش از از ۸ تا ۱۰ سال مي رسد. اين فيلتر ها به دليل هزينه اوليه كم و هزينه نگهداري ناچيز بسيار معروف اند لذا در نحوه اجراي پوشش در فيلترشكني خود اطمينان حاصل نماييد.

انواع فيلتر شني

فيلترهاي شني نوع سليس و يا همان شن داخل فيلتر شني مي باشد اين ماده كهبه تثليث معروف است دانه بندي هاي مختلفي داشته و به صورت دانه بندي شده در داخل فيلتر قرار مي گيرد سيليس فيلتر شني از لايه درشت كه سنگهايي در حدود ۸ الي ۱۲ ميليمتر مي‌باشند در كف فيلتر شني و به عنوان لايه اول از پايين ريخته مي شود بعد از آن سليس با اندازه ۵ الي ۸ ميليمتر به عنوان سليس متوسط بر روي سليس درشت قرار مي‌گيرد بعد از سليس متوسط اصلي‌ترين لايه فيلتر شني كه همان سليس شكري باشد قرار مي گيرد اين سنيس ابعاد و اندازه اي در حدود يك الي سه ميليمتر داشته و در بالاي لايه متوسط قرار مي گيرد اين لايه كليه كار تسويه را انجام داده و حذف گلاي و ذرات معلق در آب به واسطه وجود اين لايه مي باشد. در فيلترهاي مديا نيز كه نوع خاصي از فيلترهاي شني مي باشند بعد از لايه شكري از كربن اكتيو يا همان كربن فعال استفاده مي كنند. اين لايه با حذف كلر آزاد موجود در آب آب را تصفيه كرده وهمچنين رنگ بو طعم و مزه را از آب حذف مي كند. انتخاب نوع درست سليس و كربن در فيلتر شني از لحاظ جنس و سايز سليس بسيار مهم است بسيار ديده شده كه فيلتر شني توانايي حذف ذرات معلق را به طوري كه آن فيلتر طراحي شده از خود نشان نداده است و با تعويض سليس و كربن آن اين مشكل برطرف شده است.

لوله كشي فيلتر شني

لوله كشي در فيلترهاي شني مي تواند از جنس يو پي وي سي ( UPVC ) آهن، گالوانيزه و يا پلي اتيلن باشد. نكته مهم در لوله كشي اين است كه سايز لولهبايد متناسب با ظرفيت فيلتر و ميزان آبدهي آن در ساعت باشد به عنوان مثال اگر شما فيلتر شني با قطر يك متر را انتخاب نماييد و لوله كشي نصب شده روي آن سايز ۴ اينچ را داشته باشد باعث ورود آب زيادي به فيلتر شده كه مشكلاتي از قبيل افزايش سرعت خطي به هم ريختن لايه هاي سيليس و فيلتر نشدن آب را به همراه دارد. بايد توجه نمود كه لوله كشي فيلتر شني نقش بسزايي در بكواش فيلتر يا همان شستشوي فيلتر دارد.

نگهداري فيلتر شني

پر اهميت در نگهداري از فيلتر شني و كارايي بهتر آن مي شود انجام عمل بك واش مي‌باشد. به صورت كلي در حالت نرمال و حين‌كار فيلتر آب از بالا وارد شده و پس از عبور از لايه هاي سيليس از كف فيلتر شني خارج ميشود. در حالت بكواش آب از پايين فيلتر وارد شده و از بالا خارج ميشود. اين كار باعث شستشوي فيلتر و مواد داخل آن مي شود. شما مي بايست بسته به كدورت آب ورودي از روزي يك بار تا دو هفته يكبار با باز و بسته كردن شير هاي نصب شده روي فيلتر شني، فيلتر شني خود بكواش را نماييد. شما مي توانيد در حين انجام عمل بكواش آب كثيفي كه از فيلتر شنيخارج مي شود را مشاهده نماييد. اين عمل در حدود ۱۵ الي ۴۵ دقيقه براي هر فيلتر زمان مي‌برد. بهتر است علاوه بر پمپ شستشو از بلوئر هوا براي بكواش بهتر فيلتر شني استفاده كرد. استفاده از بلوئر هوا در شستشوي فيلتر شني مي توانند ۵۰% شست و شو را بهتر نمايد.

تاريخچه آب پاكسازان

شركت تصفيه آب و فاضلاب گروه صنعتي آب پاكسازان از ابتداي فعاليت خود و با اتكا به دانش ، تخصص و تجربه كارشناسان خود توانسته است اجراي بيش از ۳۵۰۰ پروژه موفق در زمينه سيستم هاي تصفيه آب و فاضلاب را بر اساس آخرين دستاورد هاي علمي و فني روز در كارنامه خود به تثبيت برساند و به واسطه حجمعظيم توليدات توليدات موفق گرديده تا كيفيت ، سرعت ، قيمت و خدمات پس از فروش خود را به ايده آل ترين سطح ممكن برساند.

شركت آب پاكسازان

شركت آب پاكسازان با برند تجاري PRIME AQUA در سال ۱۳۷۷فعاليت خود را بهصورت حرفه اي در زمينه مشاوره ، طراحي و ساخت سيستم هاي تصفيه آب ، تصفيه فاضلاب و مواد شيميايي آغاز كرده است. واحد بازرگاني است شركت با توجه به نياز بازار و شركت ها اقدام به واردات تمامي تجهيزات به روز سيستم هاي تصفيه آب و فاضلاب مينمايد. واحد فني شركت آب پاكسازان پر سابقه ترين واحد شركت بوده و از بدو تاسيس شركت تا به امروز با تكيه بر مهندسين خلاق و تكنسين هاي مجرب خود با ايجاد محيطي پويا و كارا به ارايه خدمات فني و مهندسي مي پردازد.

بازديد از محل

شركت آب پاكسازان در همه مراحل اجرا و فروش دستگاه تصفيه آب صنعتي ابتدااز محل نصب دستگاه بازديد به عمل مي آورد تا نسبت به شرايط محيط و همچنين شرايط جوي نوع شاستي و قطعات مورد نياز اقدام به تهيه گزارش مي نمايد.

كارشناسي در محل

پس از بررسي شركت آب پاكسازان از محل بازديد و ارائه گزارش، يك تيم كارشناسي به محل اعزام مي شوند تا نسبت به تهيه نمونه برداري از آب منطقه اقدام نمايند . جواب آزمايش آب منطقه به همراه گزارش تيم طراحي و تيم كارشناسي تحوبل واحد برآورد هزينه خواهد شد .

برآورد هزينه

واحد برآورد هزينه با توجه به جواب آزمايشگاه و همچنين گزارش تيم طراحي وشركت آب پاكسازان نسبت به برآورد هزينه دستگاه تصفيه آب مورد نياز مشتري، سختي آب منطقه و همچنين شرايط جوي اقدام مي كند. در نهايت تيم فروش نوين تصفيه پارس با تمامي گزارشات مندرج قيمت نهايي را اعلام مي كند .

نصب و تحويل دستگاه تصفيه صنعتي

پس از گذشت همه مراحل فوق و پرداخت هزينه هاي دستگاه تصفيه آب صنعتي، دستگاه به همراه يك تيم نصب و راه اندازي به محل اعزام مي شوند. پس از نصب وتحويل دستگاه كليه آموزش هاي اوليه به يك اپراتور كه از طرف مشتري معرفي مي شود آموزشهاي لازم داده مي شود و از آن تاريخ گارانتي و خدمات پس از فروش محصول داراي اعتبار مي باشد.

سايت تصفيه آب abpaksazan.com به عنوان يكي از اولين و بزرگ ترين ارائه دهندگان و سازندگان با ❤️ دستگاه تصفيه آب صنعتي با تجهيزات جانبي اصلي؛ برندهاي مختلف در مقياس هاي خانگي، نيمه صنعتي و صنعتي ro جهت ارائه خدمات بهتر و پاسخگويي به سوالات شما مشتريان خريد تصفيه آب و مشاوره براي خريد محصول، امكان مشاوره رايگان تلفني را ايجاد كرده است.

دسته بندي تصفيه آب : https://abpaksazan.com/category/water-treatment/

ليست قيمت فيلتر شني

با توجه به ورود به سال ۲۰۲۱ و آغاز سال ۱۴۰۰ فروش ويژه با قيمت همكار و ارائه ليست قيمت هاي فيلتر شنياز طريق كانال هاي ارتباطي ما، مي توانيد سفارش خريد خود را با اطمينان خاطر، گارانتي كيفيت محصول و قيمت مناسب به كارشناسان فروش آب پاكسازان بسپاريد.

شركت مهندسي آب پاكسازان توليد كننده انواع فيلتر شني،جهت خدمات خريد انواع و اقسام فيلترشني آماده همكاري با مشتريان ارجمند ميباشد. از اين رو جهت خريد فيلترشني با بخش فروش و يا بصورت آنلاين درج سفارش نماييد.

قيمت فيلتر شني

در تمامي شبكه هاي اجتماعي شركت آب پاكسازان از جمله (يوتيوب ،واتساپ، لينكدين، تلگرام، اينستگرام و… ) فيلترشني هاي توليد شده توسط تيم مهندسي آب پاكسازان، مشخصات فني و قيمت مدل هاي از انواع فيلتر شنيفايبر گلاس و فولادي در دما و فشار كار هاي مختلف از معروف ترين برندهاي داخلي توليدي شركت و خارجي با گارانتي اصلي و مادام العمر، جهت بررسي و خريد شما مشتريان عزيز و گرامي ارائه گرديده است.

سوالاتي در خصوص فيلتر شني

فيلتر شني و فيلتر كربني يا به عبارتي مديا فيلتر چه كارايي دارند؟

فيلتر شني يا صافي شني كه محتواي درون آنها متشكل از مشبندي سنگ‌هاي سيليس در سايز‌هاي مختلف است وظيفه حذف گل و لاي و ذرات معلق و به طور كل شفاف سازي آب را بر عهده دارد، اما فيلتر كربن يا ميا فيلتر كه متشكل از كربن و سليس هستند داري وظايف متعددي از جمله حذف بو،رنگ طعم و مزه و از همه مهمتر وظيفه ي حذف كلر را بر عهده دارد.

سلام تفاوت فيلتر شني اتوماتيك و دستي چيست؟

در فيلتر شني هاي اتوماتيك از شيرهاي برقي ويا پنوماتيكي به جاي شيرهاي دستي موجود در فيلترشني هاي دستي جهت بكواش و فست‌راين توسط PLCهاي فرمان صورت مي‌گيرد.

سرويس و شستشوي فيلتر شني به چه نحوي است؟

سرويس فيلتر شني شامل دو مرحله‌ي بكواش و فست راين است، كه در عمل بكواش فيلتر از پايين به سمت بالا و در فست راين فيلتر از بالا به سمت پايين توسط آب شسته مي‌شوند كه هر دو مرحله با تغيير حالت شيرهاي موجود در فيلتر شني صورت مي‌گيرد.

مواد شيميايي فيلتر شني

  • سيليس هاي تصفيه آب
  • آنتراسيت هاي تصفيه آب

فيلتر شني بر اساس نوع بستر

  1. بستر تك لايه
  2. بستر دو لايه
  3. بستر سه لايه و بيشتر

سايت تصفيه آب پاكسازان سازنده و طراح انواع فيلتر شنيو فيلتر كربني براي استفاده در صنايع مختلف مي‌باشد و در كنار اين امكان مشاوره براي خريد محصولات تصفيه آب خانگي و تصفيه آب نيمه صنعتي و حرفه و تخصص اصلي آب شيرين كن هاي صنعتي را هم در اختيار شما قرار داده است. در صورت تمايل و نياز به مشاوره با مراجعه به abpaksazan.com با كارشناسان آب پاكسازان در ارتباط باشيد.

با توجه به آنچه گفته شد بهتر است براي خريد فيلتر شنيشركت تصفيه آب و فاضلاب گروه مهندسي آب پاكسازان را اولويت، در ليست برنامه‌هايي قرار دهيد كه در سال 1400 قصد داريد انجام دهيد و چه بهتر كه اين اتفاق با شروع سال جديد همراه باشد.

☎️ تلفن تماس شركت : ۰۶۱۳۳۷۳۹۶۶۰ واحد فروش

موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ،

فيلتر تصفيه آب صنعتي نانو

۱۷ اسفند ۱۳۹۹
۰۳:۱۶:۴۱
sed mehdi
نظرات (0)

NF  يا به عبارتي نانو فيلتراسيون چيست؟

قيمت نانو فيلتر تصفيه آب

دوام ، تميز كردن آسان و عملكرد پايدار در طي چندين سال ، حتي در شرايط سخت كاري است.

از اجزاي FilmTec ™ NF مي توان براي تصفيه آب آشاميدني عمومي در مناطقي كه به ميزان بالاي رد سديم با غشا os اسمز معكوس (RO) احتياج ندارند ، استفاده كرد ، اما در شرايطي كه ساير نمك ها مانند كلسيم و منيزيم بايد كاهش يابد. در مقايسه با فناوري نرم سازي آهك و كلريد سديم (NaCL) ، نرم كردن غشاي نانو فيلتراسيون گزينه كم هزينه تري است. به عنوان مثال ، غشاي نانو فيلتراسيون FilmTec ™ NF270 پس از تميز كردن مكرر ، رد كم نمك ، مصرف انرژي كم و عملكرد پايدار را فراهم مي كند. اين ويژگي ها آن را به گزينه اي اصلي براي آبهاي سطحي آلوده تبديل مي كند.

حذف نمگ موجود در آب توسط دستگاه تصفيه آب صنعتي ro

نانو فيلتراسيون

سيستم غشايي يك طرح تك مرحله اي با مركز چرخش مجدد است. ده فشار عروق ، هر يك از چهار عنصر غشايي ، به طور موازي مرتب شده اند. براي به حداقل رساندن زمان خرابي ، پمپ تغذيه سيستم و پمپ گردش تمركز نصب شده است با پمپ موازي اضافي. تمام پمپ ها توسط مبدل هاي فركانس كنترل مي شوند ، به طوري كه آنها فقط با فشار لازم كار مي كنند. اين يك ابزار مهم براي صرفه جويي در انرژي است ، به دليل توليد و دامنه متفاوت دماي آب خوراك از 1 درجه سانتيگراد تا 20 درجه سانتيگراد.

اولترافيلتراسيون چه تفاوتي با نانو فيلتراسيون دارد؟

 از مخزن باز غوطه ور در درياچه اصلاح سطح ، آب خام از قبل تصفيه مي شود سرعت تصفيه و فيلتراسيون شن و ماسه. فيلتراسيون توسط دي اكسيد كربن تثبيت مي شود تزريق و فيلتر سنگ آهك با مقادير كم كلر براي اطمينان از آب بيشتر كيفيت شبكه توزيع گسترده است و فقط بسياري از مناطق دورافتاده را پوشش مي دهد در فصول تفريحي. يك مخزن بلند وجود دارد كه به شما كمك مي كند اين تنوع را جبران كنيد درخواست فوري جريان غلظت از ايستگاه نانو فيلتراسيون به حالت اوليه خود برگردانده مي شود.

خريد غشاي نانوفيلتراسيون

نانو فيلتراسيون آخرين روش براي فرآيندهاي فيلتراسيون غشايي است. اين روش معمولاً براي جداسازي ذراتي از آب كه حاوي مقادير كمي از جامدات محلول هستند ، استفاده مي شود. مانند آبهاي سطحي و آبهاي زيرزميني تازه. هدف از اين روش حذف كاتيونهاي چند ظرفيتي و از بين بردن مواد ضد عفوني كننده آماده مانند مواد آلي طبيعي و مصنوعي است.كاربرد نانو فيلتراسيون در صنايع غذايي مانند صنايع لبني در سطح وسيعي در حال گسترش است. در اين صنايع ، از نانو فيلتراسيون براي تخليه بخشي از مايعات (يونهاي يك ظرفيتي) استفاده مي شود.

اسمز معكوس

نانو فيلتراسيون به دهه 1970 برمي گردد. وقتي غشاهاي اسمز معكوس در فشارهاي نسبتاً كم با جريان آب فيلتراسيون قابل قبول توليد مي شوند. استفاده از فشارهاي بسيار بالا در فرآيند اسمز معكوس ، اگرچه آب با كيفيت عالي توليد مي كند ، اما به همان اندازه در مورد هزينه بالاي مصرف انرژي نيز نگران كننده بود. در نتيجه ، تأمين آب با استفاده از اين روش از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نبود. بنابراين ، استفاده از غشايي كه تركيباتي را كه محلول كمتري دارند ، اما نفوذ پذيري بيشتري در آب دارند ، از بين مي برد ، بنابراين حجم آب تصفيه شده را به كيفيت مورد نياز (به استانداردهاي لازم) مي رساند ، پيشرفت عمده اي در فن آوري جداسازي است.

كاربرد فناوري نانو در تصفيه آب و فاضلاب

بنابراين ، غشاهاي اسمز معكوس فشار كم به عنوان غشاهاي نانو فيلتراسيون شناخته مي شوند.تحقيقات در مورد توسعه غشاهاي اسمز معكوس توسط جان كدوت در سال 1984 منجر به ايجاد نوع جديدي از غشا شد كه به عنوان اولين نمونه در طبقه بندي نانوفيلتراسيون شناخته مي شود. غشاهاي ساخته شده توسط كدو تنبل از طريق يون هاي كلريد با جريان زياد عبور مي كنند و در عوض يون هاي سولفات به خوبي جدا مي شوند و به سرعت جدا مي شوند.

ميكروفيلتراسيون چه مكانيزمي دارد؟

نانو فيلتراسيون يك روش فيلتراسيون غشايي است كه از منافذ نانومتري عبور مي كند و از غشا عبور مي كنند. غشاهاي نانو فيلتراسيون داراي منافذي در مقياس 1 تا 10 نانومتر هستند كه در ميكرو فيلتراسيون و اولترافيلتراسيون كوچكتر از اندازه منافذ و در اسمز معكوس كمي بزرگتر از منافذ هستند. غشاهاي مورد استفاده براي نانو فيلتراسيون عمدتا از لايه هاي نازك پليمري تشكيل شده اند ، مواد معمولاً مورد استفاده عبارتند از پلي اتيلن ترفتالات يا فلزاتي مانند آلومينيوم. اندازه منافذ توسط pH ، دما و زمان انبساط كنترل مي شود ، چگالي منافذ از 1 تا 106 منافذ در سانتي متر مربع است.

آب شيرين كن نانو چيست؟

از نظر علمي ، اين غشاها به دو روش اولترافيلتراسيون و اسمز معكوس طبقه بندي شده اند. بنابراين آنها به عنوان اسمز معكوس فله يا باز و همچنين اولترافيلتراسيون شناخته مي شوند.يكي از مهمترين مزاياي فيلتراسيون نانو به عنوان روشي براي نرم كردن آب (در مقابل آب سخت) اين است كه در طي فرآيند نگهداري يون هاي كلسيم و منيزيم ، هنگامي كه يون هاي هيدرات يك ظرفيتي از غشا عبور مي كنند ، فيلتراسيون بدون افزودن يون هاي سديم انجام مي شود. شدن (بر خلاف مبدل هاي يوني) نيز ، بسياري از جداسازي ها در دماي اتاق صورت نمي گيرد (مانند فرآيند تقطير) و اين فرآيند ها گران هستند. زيرا در طي فرآيند نياز به خنك سازي يا گرمايش مداوم وجود دارد.

اسمز معكوس چه رابطه‌اي با نانوفيلتر دارد

جداسازي مولكولي نور با نانو فيلتراسيون رابطه نزديك دارد ، كه اغلب در ساير فرايندهاي جداسازي ديده نمي شود. دو ويژگي ذكر شده از مزاياي اصلي فيلتراسيون نانو هستند. يكي ديگر از ويژگي هاي مطلوب نانو فيلتراسيون ، توانايي انجام فرآيند در حجم زياد و از طرف ديگر براي توليد جريان هاي خروجي مداوم است. با اين حال ، نانو فيلتراسيون هنوز در ميان روشهاي مختلف فيلتراسيون غشايي كمترين استفاده را دارد. زيرا اندازه منافذ فقط به چند نانومتر محدود مي شود. در نتيجه از اسمز معكوس براي ذرات كوچكتر و از اولترافيلتراسيون براي ذرات بزرگتر استفاده مي شود. از اولترافيلتراسيون مي توان در مواردي كه از نانو فيلتراسيون استفاده مي شود نيز استفاده كرد. زيرا اين روش رواج بيشتري دارد.

نانو فيلتراسيون چگونه مكانيزمي دارد؟

از طرف ديگر ، مهمترين عيب فناوري نانو ، مانند تكنيكهاي فيلتراسيون غشايي ، هزينه و نگهداري غشاهاي مورد استفاده است و غشاهاي نانو فيلتراسيون يكي از گرانترين قسمتهاي فرآيند هستند. تعميرات و جايگزيني غشا به عوامل مختلفي بستگي دارد ، از جمله مقدار كل مواد جامد محلول ، ميزان جريان ورودي و اجزاي استفاده شده در طي فرآيند. براي استفاده از نانو فيلتراسيون در صنايع مختلف ، بايد يك زمان تخميني براي جايگزيني نانو فيلترها به طور منظم داشته باشيد. به اين ترتيب فيلترهاي نانو قبل يا بعد از عملكرد بهينه تعويض مي شوند.

خريد غشاي نانوفيلتراسيون

نانو فيلتراسيون آخرين روش براي فرآيندهاي فيلتراسيون غشايي است. اين روش معمولاً براي جداسازي مولكول از آب كه حاوي مقادير كمي از مواد جامد محلول است ، استفاده مي شود. مانند آبهاي سطحي و آبهاي زيرزميني تازه. هدف از اين روش حذف كاتيون هاي چند ظرفيتي و ضد عفوني كننده هاي آماده مانند مواد آلي طبيعي و مصنوعي است.

نفوذ پذيري انتخابي نانو غشا

برخلاف غشاهاي با منافذ كوچكتر و بزرگتر ، عبور املاح از طريق نانو فيلتراسيون به طور قابل توجهي پيچيده تر است.

بسته به اندازه منافذ ، سه نوع املاح و املاح وجود دارد كه مي توانند از طريق غشا منتقل شوند:

انتشار: مولكول به دليل سطح غلظت متفاوت رخ مي دهد. همانطور كه از طريق غشاهاي اسمز معكوس ديده مي شود.

همرفت: حركت ذرات و حلالها همراه با جريان اتفاق مي افتد. مانند فيلتراسيون با منافذ بزرگتر ، مانند ميكروفيلتراسيون

الكتروفورز: جذب يا دفع املاح به دليل وجود بار در داخل غشا و اطراف آن اتفاق مي افتد.

خريد نانو فيلتراسيون چگونه است؟

علاوه بر اين ، مكانيسم هاي مهار انتقال مواد در نانو فيلتراسيون پيچيده تر از ساير اشكال صاف هستند. اكثر سيستم هاي تصفيه فقط بر روي اندازه ذرات كار مي كنند. اما در مقياس كوچكتري كه در نانو فيلتراسيون با آن روبرو هستيم ، بايد اثرات بار سطحي روي نمك هاي باردار كوچك و همچنين اثرات هيدراتاسيون را در نظر گرفت. زيرا ذرات موجود در محلول با پوسته اي از مولكول هاي آب اطراف پوشانده شده اند. لازم به ذكر است كه pH محلول تأثير زيادي در بار سطحي دارد و بنابراين مي توان روشي را براي درك و كنترل بهتر نفوذ ارائه داد.

قيمت نانو فيلتر تصفيه آب چگونه محاسبه مي‌شود؟

مكانيسم هاي نفوذ پذيري انتخابي به شدت تحت تأثير اندازه منافذ غشا membrane ، گرانروي حلال ، ضخامت فيلم ، نفوذ پذيري محلول ، دماي محلول ، pH محلول و ثابت غشا die دي الكتريك هستند. نحوه توزيع اندازه منافذ نيز مهم است. مدل سازي ميكرو فيلتراسيون بسيار دشوار است. اين كار را مي توان با استفاده از كاربردهاي معادله انجام داد ، اگرچه اين امر به اطمينان زيادي از پارامترها و داده هاي آزمايشي بدست آمده نياز دارد.

اولترافيلتراسيون

به نشتي از فيلتري كه قادر به عبور ذرات بسيار ريز (از طريق ميكروسكوپ) باشد ، فوق تصفيه گفته مي شود.

اولترافيلتراسيون با غشاها انجام مي شود و از اين نوع غشا براي جداسازي ذرات بزرگ با اندازه 20 تا 1000 آنگستروم استفاده مي شود. تمام نمك ها و ذرات محلول كوچكتر از اين محدوده از غشا pass عبور مي كنند. در اين روش كلوئيدها ، پروتئين ها و مواد ميكروبي جدا شده و مولكول هاي آلي بزرگ با وزن مولكولي بين 1000 تا 100000 ساخته مي شوند.

ميكروفيلتراسيون

يكي از كاربردهاي رايج براي اولترافيلتراسيون (UF) استفاده از آن براي غليظ كردن شير براي تهيه پنير است. كنسانتره پروتئين آب پنير ، كه با استفاده از فرآيند اولترافيلتراسيون با نسبت هاي مختلف پروتئين از آب پنير توليد مي شود ، داراي خواص عملكردي بسياري است. اين خواص استفاده از كنسانتره هاي پروتئين آب پنير را در فرمولاسيون هاي غذايي امكان پذير مي كند. از آنجا كه پروتئين هاي آب پنير در بافت پنير حفظ مي شوند ، ارزش غذايي محصول نيز به اين ترتيب بهبود مي يابد. محلول هايي كه در پشت غشاran جريان دارند به طور كلي مواد برگشتي يا "فازهاي دائمي" ناميده مي شوند. آنچه او پشت سر مي گذارد ، تعالي يا "انتقال" تلقي مي شود.

مطالب مرتبط به دستگاه آب شيرين كن صنعتي RO

بين اسمز معكوس و اولترافيلتراسيون

نانو فيلتراسيون يك فرآيند غشايي خاص است كه نمكهاي محلول را در محدوده اندازه تقريبي 1 نانومتر (10 آنگستروم) رد مي كند - از اين رو اصطلاح "نانو فيلتراسيون" است.

بسته به اندازه و وزن حلالهاي غشاي نانو فيلتراسيون ، NF در محدوده بين اسمز معكوس (RO) و اولترافيلتراسيون (UF) عمل مي كند: مولكولهاي آلي با وزن مولكولي بيشتر از 400-400 رد مي شوند. غشاهاي نانو فيلتراسيون مي توانند به طور موثر از بين آلاينده هاي ديگر حذف شوند:

مواد آلي محلول.

اندوتوكسين ها / پيروژن ها.

حشره كش ها / سموم دفع آفات.

علف كش

آنتي بيوتيك ها.

نيترات

قندها

امولسيون لاتكس.

يونهاي فلزي

كاربرد فناوري نانو در تصفيه آب و فاضلاب

برخي از نمكهاي محلول را نيز رد مي كند. به طور خاص ، NF نمك هاي محلول را در محدوده 20 تا 98٪ رد مي كند. نمك هاي حاوي آنيون هاي تك ظرفيتي (مانند كلريد سديم يا كلريد كلسيم) 20 تا 80 درصد را رد مي كنند ، در حالي كه نمك هاي حاوي آنيون هاي دو ظرفيتي (مانند سولفات منيزيم) 98-90 درصد بيشتر رد مي كنند. فشارهاي غشايي معمولاً 50-225 psi (3.5-16 بار) است.

مقالات پربازديد مرتبط:
انواع آب شيرين كن

مشخصات فني آب شيرين كن

دستگاه تصفيه آب صنعتي

قيمت آب تصفيه كن صنعتي

يك غشاي نانو فيلتراسيون ايده آل

يك غشاي نانو فيلتراسيون ايده آل نفوذ پذيري بسيار بالايي در برابر آب دارد ، اما نفوذ پذيري يك ماده حل شده ايده آل ممكن است نزديك به صفر يا بيشتر باشد ، بسته به ماده محلول و كاربرد آن. به عنوان مثال ، اين برنامه ممكن است به نفوذپذيري نزديك به صفر براي آفت كش ها و 50٪ براي يون هاي كلسيم نياز داشته باشد.

برنامه هاي رايج سيستم هاي غشايي نانو فيلتر شامل:

رنگ و كل كربن آلي (TOC) را از سطح آب پاك كنيد.

سفت يا راديوم را از آب چاه خارج كنيد.

كاهش كل مواد جامد محلول (TDS).

جداسازي مواد آلي از مواد معدني در غذاهاي خاص و كاربردهاي فاضلاب

فشار و جريان

مانند غشاهاي اسمز معكوس ، غشاهاي نانو فيلتراسيون در سيستم هاي جداسازي با استفاده از فشار وارد شده براي غلبه بر فشار اسمزي سيستم و جريان حلال از طريق يك غشا semi نيمه تراوا از يك منطقه با غلظت املاح بالاتر به يك منطقه و بالعكس در غلظت هاي پايين استفاده مي شود. . اين "جريان برگشتي" و نفوذپذيري غشا در نانو فيلتراسيون منجر به عبور املاح بسيار بزرگ از غشاي باقيمانده در طرف غلظت بالاتر غشا مي شود ، در حالي كه آب تصفيه شده حاوي باقي مانده املاح مطلوب يا قابل قبول است.

خريد نانو فيلتراسيون

غشاهاي نانو فيلتراسيون روش ديگري مشابه غشاهاي RO است: آنها در تنظيمات جريان متقابل استفاده مي شوند. گذر جريان به كاهش رسوب يا تجمع املاح از طريق غشاي نيمه تراوا كمك مي كند. به زبان ساده ، در جريان جريان ، جريان خوراكي تحت فشار از آب با غلظت كمتري نسبت به غشا N NF استفاده مي كند ، در حالي كه جريان جريان با غلظت بالاتر از سطح غشاtes جدا شده و حركت مي كند. نمك هاي رد شده و ساير ناخالصي ها را از بين مي برد. به آب خالص نفوذ گفته مي شود ، در حالي كه به آب با غلظت بالاتر غلظت يا رد گفته مي شود.

عوامل تاثيرگذار

پارامترهاي اصلي عملكرد فرآيند جداسازي غشا نانو فيلتر ، پخش جريان و رد هستند. تحت شرايط مرجع تعريف شده ، جريان (سرعت انتقال نفوذ در واحد سطح غشا) و رد خصوصيات ذاتي عملكرد غشاي قابل پيش بيني. جريان و رد سيستم غشا در درجه اول تحت تأثير پارامترهاي متغير است ، از جمله:

فشار: با افزايش فشار تغذيه موثر ، مواد جامد نافذ كاهش مي يابد در حالي كه جريان نفوذ افزايش مي يابد.

دما: اگر دما افزايش يابد در حالي كه ساير پارامترها (فشار ، بازيابي و غلظت نمك آب تغذيه) ثابت هستند ، نشت و جريان مجراي نمك افزايش مي يابد.

بازيابي: بازيابي عبارت است از نسبت جريان نفوذ به جريان خوراك. اگر بازيابي افزايش يابد ، اگر غلظت نمك به مقداري برسد كه فشار اسمزي غلظت آن برابر با فشار خوراك باشد ، جريان فيلتراسيون كاهش يافته و متوقف مي شود. رد نمك با افزايش بهبودي كاهش مي يابد.

غلظت نمك خوراك: با افزايش غلظت نمك خوراكي ، جريان فيلتراسيون كاهش مي يابد در حالي كه ميزان عبور نمك افزايش مي يابد.

دستگاه‌هاي تصفيه آب صنعتي با ظريفيت هاي مختلف

آب شيرين كن نانو

عوامل ديگري كه ممكن است عملكرد سيستم NF را تحت تأثير قرار دهند عبارتند از:

نگهداري و بهره برداري از كارخانه.

طراحي قبل از درمان

رويكرد ما به نانو فيلتراسيون

غشاهاي نانو فيلتراسيون ما بخشي از نمونه كارهاي معروف FilmTec ec در صنعت ما هستند. فيلم نازك كامپوزيت Tech Film شامل سه لايه است كه هر كدام با توجه به نيازهاي خاص طراحي شده اند.

پشتيباني از وب پلي استر.

لايه اي از پلي سولفون نرم و متخلخل.

لايه مانع پلي آميد فوق العاده نازك در بالا.

خريد نانو فيلتراسيون

فيلم هاي FilmTec ™ NF براي طيف گسترده اي از برنامه ها از نظر جريان ، رد نمك و مواد آلي و مقاومت در برابر رسوب بسيار عالي عمل مي كنند. عناصر فيلم شما مي توانند در بازه pH از 2 تا 11 كار كنند و در برابر فشار مقاوم بوده و براي دماي حداكثر 45 درجه سانتيگراد مناسب هستند. بسته به دما ، مي توان آن را در pH 1 و pH 13 به طور موثر تميز كرد (لطفاً براي محدوديت pH براي غشاهاي NF خاص به ورق هاي داده محصول مراجعه كنيد.)


موضوعات مرتبط:
[ ۱ ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به تصفيه آب است. || طراح قالب monoblog.ir